Květ pouště

14. srpna 2013 v 15:00 | Sincerity |  Knižní tipy
Tady jak sem slíbila, od Sincerity tip na knížku Květ pouště :)
Květ pouště
Waris Dirie
Cathleen Millerová

Anotace: Strhující autentická výpověď mladé somálské ženy, která si troufla vzdo
rovat osudu a uspěla. V pouhých třinácti letech uprchla Waris ze své rodinné komunit
y, protože ji otec s vyhlídkou na získání několika velbloudů hodlal provdat za velmi starého muže. Zbída
čelá vyčerpávajícím pochodem pouští neměla na sobě nic než potrha
ný šál ovinutý kolem těla, když se po strastiplné cestě konečně objevila v Mogadišu.
Nezdolná dívka raději, než aby se vrátila domů, putovala po příbuzných, dřela na stavbě, no
sila na bolavých zá
dech haldy písku a ruce si odírala do krve. Nakonec začala pracovat u zámožného strýce jako služka, a díky tomu se ve čtrnácti dostala do Londýna. Neuměla ani slovo anglicky, poprvé v životě viděla letadlo, a když se ocitla před letištní budovou Heathrow, právě padal sníh.
Přesto s houževnatostí typickou pro příslušníky nomádského kmene, která je ve vyprahlé africké poušti podmínkou přežití, překonala všechna zrádná úskalí. Když se strýc s rodinou vrátil zpět do Somálska, zůstala v Londýně zcela sama a rozhodla se vybudovat vlastní život. Začala chodit do školy pro cizince, nastoupila jako uklízečka u McDonalda a pak se na ni konečně usmálo štěstí. Všiml si jí fotograf módních časopisů a neznámou cizinku zanedlouho kariéra v modelingu i u filmu proměnila ve světovou celebritu.


Názor: Strhující, poučná, děsivá, strastiplná…to vše vystihuje tuto knihu. Jedná se o opravdový příběh, který se stal obyčejné, černé dívce ze Somálska. Waris popisuje život kočovníků, útěk z domova, putování pouští, cizí Londýn a ještě více cizí život modelky. Vypráví, jak hladověla, jak ji otec bil, jak žíznila, jak lačnila po matčině pohlazení a pásla své stádo koz. A také popisuje, jak byla znásilněna a jak ji obřezali, když jí bylo pouhých 5 let. Popisuje hrůzu a bolest, kterou prožívala v den obřezání, stejně jako další roky, dokud ji doktor v Londýně alespoň trochu nepomohl. Vyprávění Waris je velice děsivá kniha, která vám ukáže ještě děsivější život v Africe a až po přečtení si uvědomíte, jak se vlastně máte báječně. A ještě v něčem mi kniha pomohla. Kdykoli mě něco bolí nebo už prostě nemůžu, vzpomenu si na slova z knihy a řeknu si: ,,Waris to zvládla, ty to taky zvládneš!" a ono to funguje, protože když si představíte, že byste měli jít bosi s chodidly rozedřenými do krve od trnů několik dnů za vodou, kterou možná nikdy nenajde…vaše problémy se najednou zdají být menší v porovnání s každodenními strastmi třeba lidí v Africe nebo kdekoli jinde na světě.


Obecné informace:
Počet stran: 264
Přečtené za: 2 dny
Také existuje stejnojmenný film, který však není zdaleka tak dobrý a některé události jsou nepřesné. Např. Waris nikdy nebydlela na ulici ani nejedla z popelnice. To už je přikrášlení filmu. Život měla neskutečně těžký, ale měla obrovské štěstí.

Hodnocení: 1OO% (nic jiného ani dát nejde pravdivému příběhu z běžného života)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 2. října 2013 v 17:16 | Reagovat

Pravdivivé příběhy v poslední době mám velice v oblibě, takže knihu znám. Naneštěstí ji ale nemají v knihovně :/

2 allm allm | Web | 24. října 2013 v 15:58 | Reagovat

Videla som len film, ale strašne by som si chcela prečítať aj knihu :D Ako "zapálená" čitateľka :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama